EXPLORING IGLOO

IGLOO zdobywa szczyty!

Zapraszamy na krótki fotoreportaż z wyprawy Ernesta Romańskiego i Anny Gawędy – młodych pasjonatów wspinaczki górskiej. Wśród zapierających dech szczytów Kaukazu oraz Alp Berneńskich nie mogło zabraknąć IGLOO. Dzięki naszemu wsparciu udało się zdobyć m. in. masywnego WELHORNA (3191 mnpm) oraz przeżyć ekscytującą wyprawę na ELBRUS (5642 mnpm).

Czytaj więcej


Wyprawa Pobieda 2010

Wyprawa odbyła się w dniach 29 lipca do 08 września 2010r. Wzięli w niej udział: Kuba Hornowski, Daniel Piskorz, Krzysztof Starek, Wojciech Kozub oraz jako osoby towarzyszące: Paulina Kozub i Ada Jaszczyńska. Cel aklimatyzacyjny: Chan Tengri (7010m). Cel główny: Pik Pobiedy (7439m). Cel główny zrealizowali Kuba Hornowski, Krzysztof Starek oraz Aleksandra Dzik, która w drugim etapie dołączyła do wyprawy.

Czytaj więcej


IGLOO na Spitsbergen!

Tysiąc kilometrów od Bieguna Północnego, na norweskiej wyspie Spitsbergen, od ponad pięćdziesięciu lat, istnieje Polski Dom pod Biegunem. Jest to najdalej na północ wysunięta polska placówka naukowa pod opieką Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Od trzydziestu lat pracują tam m.in. badacze z Uniwersytetu Śląskiego. To właśnie dzięki nim, lodowiec Hansa, systematycznie badany od 25 lat, jest najlepiej poznanym lodowcem w Arktyce. M. in. dzięki IGLOO powstał film opowiadający o pracy polskich naukowców w tych ekstremalnych warunkach. Zapraszamy Państwa do galerii zdjęć z wyprawy twórcy i reżysera filmu - Pani Katarzyny Dąbkowskiej - studentki Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Czytaj więcej